úterý 23. prosince 2014

Bruggy, Antwerpy

Ráno jsme si dali v hotelu fantastickou snídani ve vánočním prostředí. Výzdoba osobně od paní majitelky (manželky policajta).

Sbalili jsme si kufříky a pak se ještě vydali do města. Bylo pěkně a na prosinec teplo.


Vylezli jsme na věž Belfry, celkem 366 schodů až do výšky 83 metrů. Shora je moc pěkný výhled. Je tu také zvonkohra, na kterou několikrát denně někdo hraje.


Došli jsme ke kanálu, kde začínají cesty lodičkou a zaplatili jsme si 35ti minutovou plavbu. Je to zajímavé zpestření a možnost vidět město z jiného úhlu a není to ani moc drahé (7€ na osobu).


Potom jsme chvíli chodili uličkami a koupili si čokoládu domů. Město je plné cyklistů, stejně jako zbytek placaté Belgie.


V půl dvanácté jsme zašli do baziliky Svaté krve, která údajně uchovává relikvii s krví Ježíše Krista. Je to pozlacený flakón, uvnitř je cosi červeného a sraženého. Do města se relikvie dostala ve 12. století jako dar od krále z Jeruzaléma.

Potom jsme zašli do jedné kavárny v průchodu mezi uličkami na skvělé vafle.
Pak už byl čas opustit Bruggy a vyrazit dál. Moc se nám tu líbilo, takhle pěkné středověké město je unikát a stojí za to vidět.
Vrátili jsme se k hotelu a vyrazili autem na východ. Cestou postupně začalo pršet. Dojeli jsme k hradu Bornem Castle, ale v zimě je zavřený, takže jsme se k němu nedostali.
Jeli jsme dál do Antwerp. Průjezd do centra hustou dopravou nám dal zabrat. Všude chodci, cyklisté, tramvaje a spousta semaforů. Zaparkovali jsme ve velkém nadzemním parkovišti a vydali se do centra. Prošli jsme přes dvě náměstí a kolem katedrály až k přístavu u moře.

Potom jsme měli velký hlad a hledali jsme dlouho restauraci, nakonec jsme zapadli do obchodního centra, kde měli lepší ceny. Štěpán si dal poslední mušle v Belgii a nealko pivo Tourtel. Zajímavé je, že má 0,4% alkoholu. Mušle na provensálský způsob byly vynikající a Romča si na těstovinách s krevetkami také pochutnala.

Pokračovali jsme směrem na východ k Nizozemí a cestou se zastavili v městečku Turnhout, kde jsme si krátce prohlédli hrad Dukes of Brabant.

Ubytování jsme měli ještě o kus dál v Nizozemí u hranic s Německem.

Žádné komentáře: