neděle 21. prosince 2014

Brusel, Ghent

Ráno jsme vstali brzo a po snídani vyrazili metrem ke Katedrále St Michelet-Gudule.


Pokračovali jsme uličkami směrem k centru.

Potom jsme o kus dál prošli nejstarší nákupní galerií v Evropě - Sint Hubertus.


Došli jsme na náměstí Grote Markt s pozlacenými paláci.Potom jsme se šli podívat na čůrajícího chlapečka Manneken Pis, který je jedním ze symbolů Bruselu.

Pokračovali jsme na náměstí place du Sablon. Chtěli jsme navštívit pralinkárnu Piere Marcolini, bylo půl desáté a otvírají v 10, tak jsme zašli vedle do Caffe Leffe na cappucino. Potom už jsme vstoupili do království čokolády. Belgické pralinky jsou uměním, čokoláda je vyborná a ještě různě vytvarovaná a nazdobená. Pralinek je ve městě na tisíce druhů a chutí. Koupili jsme si jich několik a také vynikající makaronky. Každé soustíčko byl zážitek. A obsluha byla příjemná a ochotná, prostě sladký zážitek.


Procházeli jsme kolem historických budov, bylo teplo a venku dokonce v prosinci kvetly macešky.


Došli jsme k muzeu MIM, kde jsme si nahoře v restauraci dali ovocné pivo Ginette a tmavé Rochefort. Na střeše je terasa, odkud je pěkný výhled na město.

Sešli jsme dolů na náměstí Mont des Arts, i tady je výhled na kus města.

Došli jsme k parku Van Brussel a paláci na jeho kraji.


Odtud jsme jeli metrem na náměstí St Catherine. Tady jsme si dali vynikající rybí polévku a skleničku bílého vína. Sem chodí hodně místních na rybí speciality, objednávky se vyvolávají, což bylo v případě jmen asijských turistů docela vtipné.

Zašli jsme se podívat do kostela vedle a trochu jsme se prošli po vánočních trzích, kolem poledne tu nebylo ještě tolik lidí.


Nasedli jsme na metro a vyjeli k Atomiu. Je to model atomu 102 metrů vysoký, postavený v roce 1958.


Vystáli jsme si frontu na lístky a pak druhou na rychlovýtah nahoru. V nejvyšší kouli je vyhlídka.


Potom jsme zase sjeli dolů a po eskalátorech vyjeli do další části. Jsou tu vystaveny designové věci z 80. let, ale i dnes vypadají moderně. Prošli jsme přes několik ramen a koulí a dostali se zase dolů.Moc zajímavé místo a i sdola je pořád fotogenické.


Vedle Atomia je park Mini Europe, kde jsou modely známých staveb, některé části jsou i interaktivní. Například bagr zbourá kus berlínské zdi, nebo po stisknutí tlačítka začne hrát hymna.V případě Prahy se spustí hymna i orloj.

Trochu pršelo, ale prošli jsme celý park. Potom už jsme se rozloučili s Bruselem. Metrem jsme dojeli k autu a vyrazili na sever. Cestou jsme se ještě krátce zastavili u veliké katedrály.

Po dálnici jsme pokračovali do Ghentu. Ubytovali jsme se v B&B na kraji historického centra a už po setmění jsme vyrazili do uliček. Hned zkraje jsme se stavili v moc pěkném kostele St Jacobs.


Potom jsme došli na náměstí Vrijdagmarkt. O kus dál už jsou kanály, které se proplétají městem a spojují ho s mořem. Všude jsou nádherné domy a architektura, Ghent má výbornou atmosféru, i když je tu hodně turistů.Vlezli jsme do beerhausu u vody a ze široké nabídky piv jsme vyzkoušeli tmavé pivo Barbar a višňový Boon.

Potom jsme zašli na večeři do jedné z restaurací. Štěpán vyzkoušel místní specialitu Onglet met Rodewijnsaus, hovězí v omáčce z červeného vína a k tomu si dal světlé pivo La Chouffe. Romča si objednala lososa se skvělou omáčkou a višňové Lindemans kriek. Ještě jsme zkusili pivo Vedett extra blond a pak jsme vyrazili uličkami k hradu Gravensteen.


Pokračovali jsme k dvěma krásným nábřežím Korenlei a Graslei.
Potom už jsme se přes centrum směřovali zpátky k ubytování.V ulicích se zrovna běžel noční závod na 3 a 8 km.

Žádné komentáře: